Social Media Specialist

Descrierea postului

Specialistul Social Media este “vocea” PGL pe rețelele de social media. Specialistul trebuie să se adapteze la cerințele specifice fiecărei rețele în parte atunci când promovează proiectele PGL. Acesta navighează cu brio printre comunitățile de fani CS:GO, Dota 2 etc și prevede din timp oportunitățile de promovare. În timpul evenimentelor trebuie să fie capabil să pună în valoare conținutul PGL și să țină la curent fanii cu tot ce se întâmplă “în culise”. În cele din urmă dar foarte important este să cunoasca “limbajul” esports și să recunoască potențialul din orice video, poză, text, gif sau alt fel de conținut de a atrage, de a informa și de a distra fanii.

Cerinţele postului

Responsabilități:

  • Reprezintă PGL pe paginile de social media ale companiei: Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Snapchat, Youtube;
  • Administratează conținutul companiei pe canalele mai sus menționate: VOD-uri, highlights, materiale video specifice fiecarui eveniment;
  • Stabilește calendarul de postare/administrare conținut;
  • Contribuie la creșterea bazei de fani și a influenței brandului în social media;
  • Întocmește rapoarte și cercetează noi metode de creștere a influenței;
  • Ține legătura cu social media influencers pentru promovarea brandului PGL și a evenimentelor;
  • Stabilește și administrează bugetele social media;
  • Lucrează cu coordonatorul de comunicare pentru a stabili strategia de comunicare pentru fiecare din proiectele companiei;

Candidatul ideal:

  • Engleză la nivel fluent, atât vorbit cât și scris;
  • Multitasking, capacitatea de a lucra cu multiple surse de conținut de mai multe feluri (poze, text, link-uri, video) pe mai multe rețele în același timp;
  • Portofoliu de materiale sau campanii social media (în orice formă);
  • Cunoștințe tehnice: suita Office, HTML/CSS de baza, Photoshop și video editare la un nivel de începător sunt considerate un mare avantaj;
  • Cunoașterea industriei esports la nivel de bază. Dacă stai pe Reddit și știi de la ce vine MOBA e un început bun;

Oferim:

  • Posibilitatea de a face parte dintr-o echipă tânără, pasionată de tot ce înseamnă jocuri, organizarea de evenimente și promovarea sporturilor electronice;
  • Un mediu de lucru unde creativitatea este încurajată, iar accentul este pus pe rezultate. Un mediu de lucru unde munca ta conteaza iar rezultatele sunt vizibile;
  • Asigurare medicală privată și bonuri de masă;
  • Bonusuri bazate pe performanță și vechime;
  • Posibilitatea de a participa la evenimente internaționale;

Dacă ești interesat/-ă să faci parte din echipa noastră, te rugăm să ne trimiti un CV (sau daca nu ai, poti sa ne trimiți un email cu câteva cuvinte despre tine) la adresa [email protected] cu subiectul Social Media Specialist sau poți completa formularul de mai jos.

Aplica acum